pytanie

Posted in Bez kategorii on grudzień 12th, 2017

Zastanawiam się, kiedy i czy w ogóle rynek budownictwa dorośnie do takich pytań i odpowiedzi?

Począwszy od projektantów, poprzez urzędników dofinansowujących najlepsze rozwiązania po świadome ekipy budowlane.

( coś mi dziwne tłumaczenie nicku wyszło w hebrajskim ) eksperymentuje.

Bilans dodatni jest możliwy, ale to kompromis. Idź do takiego miejsca gdzie zamawiasz okna i tam nic nie usłyszysz o kurtynach antyrefleksyjnych w ofercie.

Podobny obraz

A ja buduję dom tu i teraz, za 7-14 dni składam zamówienie na konkretne okna.

W roku 2004 też  udrażnianie kanalizacji wuko Warszawa zamawiałem różne materiały i mam budynek ok. 70 kWh/m2*rok.

I był to kosmos na ówczesne czasy, możę nie na forach, może nie w instytutach, ale dla dostawców i wykonawców na pewno.

Mówimy tu i teraz.

W teorii wychodzi mi 16-20 kWh/m2*rok i tylko dlatego, że wiem jak to zrobić.

I jest to zoptymalizowane do bólu.

Można lepiej, ale w mojej opinii (dzisiaj) nie opłaca się.

Za 10 lat będzie to dom przedpotopowy w rozumieniu energooszczędności, ale nie mogę czekać 10 lat.

No chyba, że sobie zafunduje czwarty dom.

Raczej nie.

Dodatni bilans da się osiągnąć z palcem, trzeba tylko zmienić trochę tory myślenia. Najbardziej nas bolą powiedzmy 4 miesiące, kiedy ciemno się robi średnio o 16:00, a przez kilkanaście godzin, kiedy jest najzimniej i najbardziej wieje, okno nie jest do niczego potrzebne. Nie chcę mi się liczyć, ale prawdopodobnie w czasie, kiedy na zewnątrz jest ciemno jak… takie okno traci 70% strat w ogóle, a tak naprawdę to jest to 100%, bo wtedy kiedy przepuszcza światło i podczerwień działa per saldo na naszą korzyść, więc trudno mówić o stratach, co najwyżej mniej bilansowo jest zysków.

Co zrobić? Wymyślić jak wygodnie i tanio izolować takie okno na czas długich i zimnych zimowych nocy. Bo po co komuś przejrzystość okna w salonie o 3 w nocy, kiedy cały dom śpi? Pytanie otwarte: czy to powinna być izolacja klasyczna, typu 10 cm styro, czy też sprawdzi się tu izolacja refleksyjna. Jak się to osiągnie, dodatni bilans będzie można liczyć w tysiącach kwh, i to przy dowolnych oknach. Co prawda różnice w cenie okien dobrych i słabych są niewielkie, więc nie ma się nad czym za bardzo zastanawiać, ale być może producenci np. zaoferują 2 x 3 mm hartowanego. Ma to duże znaczenie, bo już teraz mówią, że ten milimetr mniej i lepszego szkła przy trzech szybach pozwala im oferować dużo większe przeszklenia, właśnie do pasywnych - taka jest różnica w wadze. Gdyby pójść jeszcze o krok dalej, per saldo mogłoby się jeszcze bardziej opłacić.

Osobiście będąc leniwym tradycjonalistą stawiam na te wredne drewniane ramy okienne, płacąc za to jak płacę za ropę do mojej wozid…. zamiast za bilet autobusowy.

Dlaczego?

Bo nie dla cyferek człowiek żyje, ale to moje obecne zdanie, bo jakiś czas temu też byłem skłonny wydać sporo kasy na eko w zamian za wakacje dla rodziny

Częściowo mi przeszło, ale nie całkiem niestety

Co zrobisz latem, czy oby zyski sezonu grzewczego nie zostaną pochłonięte przez koszty chłodzenia latem, bądź wymyślne ustrojstwa typu rolety?

okolice

Posted in Bez kategorii on grudzień 12th, 2017

Zwłaszcza bilans zysków i strat w postaci tabeli odnoszący się do poszczególnych miesięcy jest interesujący dla inwestora.Teorie o oknach dwuszybowych od południa bo mają bilans dodatni a trzyszybowych od północy można między bajki włożyć. Może zweryfikujesz swoje stanowcze stanowisko? Tam gdzie jest minus w bilansie to jest zysk … jak by się ktoś pytał tylko wychodzi że od południa znikomy ok.

Niczemu nie przeczy, ponieważ okno ma 2,5m^2 a szyba tylko 1,3 metra kw .. UW jest tragiczne itp … takie typowe …

szyba powinna być 1,1 ale tam … i tak pokazuje że dla takich okien cudów nie ma .

Co nie przeczy że można cały sezon zamknąć w zyskach … ale to wymaga okien najwyższej próby.

O czym wiem dobrze … Realnie tyle na dzień dzisiejszy mogę osiągnąć każdy miesiąc z zyskiem.

Szyby jak i całe okno UW 0,35 TR 70 % mniejsza o szczegóły wiem że to jest jeszcze lipa …

co za tym idzie można to pestką nazwać i jeszcze wynik sublimować … tak okna trzeba umieć wykorzystać.

Tak jak pisałem jak się nie skleci takich obliczeń samemu to można sobie pogmerać.

Nie wiedział bym nic skąd co … potwierdza to dobitnie że ramy w oknach są kiepskie .

bo co to za okno gdzie ramy jest 47%? kiepskiej ramy … co nie raz nie dwa pisałem przy okazji okien pasywnych …

ma być jak najwięcej szyby cdn.

obliczenie

Posted in Bez kategorii on grudzień 12th, 2017

Bo na razie to jest nie bo nie .ładnie i przejrzyście to opisane, a rys. 4. Bilans słonecznych zysków ciepła, potwierdza tylko moje obliczenia dla okien typowych.

Zyski roczne są większe od strat, ale te zyski przypadają na okres, kiedy to są niepożądane.

Straty w okresie grzewczym są większe od zysków.

Dotyczy to okien typowych ( u mnie drewnianych, to znaczy w drewnianych ramach ) i tutaj nie będę dyskutował.

Takie mi się podobają, a szczególnie mojej lepszej połowie.

Czytam watek z opisami kolegi מרכבה dotyczący montażu samych przeszkleń w warstwie ocieplenia.

Dobrze dobrane zestawy mogą ten bilans w okresie grzewczym odwrócić.

Pytanie co latem?

Stąd do każdej konstrukcji i każdego bilansu należy podejść indywidualnie.

I zrobić to najlepiej samemu, bo baaaardzo niewielu architektów potrafi to zrobić.

Znalezione obrazy dla zapytania dom ekologiczny

Przypominam około 350 kWh od południa na sezon zysków … zestaw sobie to z stratami przez okno.

Weź pod uwagę współczynnik transmisyjności g / TR pomnóż … / wpływ stopień zacienienia.Mi architekt zaprojektował pergolę i zastrzegł, że wszelkie zmiany jej montaż wentylacji rozmiarów mogą się nieprzyjemnie skończyć ;] W domu energooszczędnym naprawdę coraz wyraźniej to widzę lato jest większym problemem niż zima… ;] Zimą zawsze można bardziej podgrzać lub nałożyć coś na grzbiet, a latem dyskomfort straszny a koszta chłodzenia wyższe niż ogrzewania. Jeśli chodzi o obliczenia, swoje oparłem po analizie pracy habilitacyjnej pani prof. Doroty Chwieduk pt.”Modelowanie i analiza pozyskiwania oraz konwersji termicznej energii promieniowania słonecznego w budynku”.

W tym celu napisałem sobie stosowny arkusz kalkulacyjny, oparłem wyliczenia o wieloletnie dane z najbliższej stacji meteo i swoje.

itd…. coby teorię zbliżyć do przyszłego projektowanego stanu.

Żadne OZC i inne fajne znane mi programy takich rzeczy nie liczą.

W każdym razie nie tak dokładnie dla danej strefy klimatycznej i wybranych materiałów, skręcenia budynku względem osi itp.

bilans

Posted in Bez kategorii on grudzień 12th, 2017

, Okna w budynkach pasywnych. Okna południowe powinny być zadaszone. Można kombinować, aby markizy zewnętrzne, które da się ustawić pionowo, czyli zrobić z nich okiennice, lub zasłony wewnętrzne były wykonane z izolacji refleksyjnej, ale nie mam pojęcia ile to pomoże.Nie trzeb strasznie kombinować, wystarczy dobry projekt.Zostawiłem rodzime sosny (szpaler ) od zachody i wschodu.Jak podrosną za 2-3lata,będzie pociecha. Póki co mają ok.5-6m i z zachodnim słonkiem słabo sobie radzą. W południe okap 80cm powoduje,że słońce oświetla 100-150cm podłogi.Przy silnym słonku rzymskie kotary pomagają,ale siedzieć w zaciemnionym domu to nie zanadto.Stąd polubiłem i toleruję 26oC w domu jak na zewnątrz powyżej 30-tu.

ps.A są tacy którzy twierdzą,że okna w naszym klimacie,zimą,to bilans dodatni.Ciekawe.

Słońce w każdym dniu operuje pod innym kątem, tutaj wystarczy wziąć średnią miesięczną.

W projekcie uwzględnić podcienia o takiej szerokości i na takiej wysokości, aby latem nie pozwalały na bezpośrednie operowanie słońca na szyby, a zimą, gdy słońce operuje pod mniejszym kątem, bezpośrednio oświetlało dając zyski.

Drugi sposób to zaplanować sobie pergolę nad tarasem i obsadzić pnączem, np. trójklapowcem, czy wisterią.

Latem masz przyjemny cień, a jak liście spadną zimą słońce może docierać do szyb.

mało

Posted in Bez kategorii on maj 28th, 2017

W wirtualnym domu można coś takiego założyć. W rzeczywistym, inna temperatura będzie pod środkiem domu, inna w pobliżu ścian zewnętrznych, nie mówiąc już o zmianach temperatur w ciągu sezonu grzewczego.Źle to określasz. Proponujesz jakieś rozwiązania dla domu energooszczędnego (darujmy sobie ten śmieszny “dom izolowany” który nic nie oznacza). Część z tych rozwiązań jest uzasadniona, część nie. Wydatki na dom powinny być proporcjonalne i racjonalne. To co proponujesz w dużej części nie jest.

1. Ciągłość izolacji jest zaletą ale nie jest warunkiem do osiągnięcia energooszczędności, jest też w praktyce niemożliwa do osiągnięcia o czym już pisałem. Możemy ja traktować tylko umownie.

2. Absolutnie nie! Z dziesięć razy chyba podawano tu jaka jest różnica w oszczędności przy 20 a 30 cm styropianu. 20 cm przeciętnego styro spokojnie wystarczy by osiągnąć podawaną przez ciebie wartość zużycia energii. Ignorujesz to bo ci nie pasuje. Racjonalnych przesłanek do tego nie masz. Trudno traktować poważnie próbę ‘zbadania” przejmowania ciepła przez grunt poprzez umieszczenie grzałki w wiadrze z piaskiem. Pozostaje jeszcze kwestia tych 30 cm. A jak ktoś zbuduje dom na PIR i da 20 cm to będzie źle? A jak ktoś postawi na granulacie szkła piankowego 30 cm to będzie dobrze? Co to w ogóle jest za podejście do tematu?

3. Nie wypowiem się bo zbyt mało na ten temat wiem. Myślę że podłogówka wodna z kotłem elektrycznym i automatyką w każdym pomieszczeniu będzie działała podobnie.

4. Również wiem zbyt mało.

5. Nie lubię ogrzewania nadmuchowego ale trudno bym na tej podstawie wydawał jakieś osądy.

6. Jesteś niewątpliwie dziwakiem. Pisałem monitoring kanalizacji to już ale jestem zaskoczony twoją małą wiedzą. Byłem za tym byś tu pisał ale oczekiwałem jakiegoś nowatorskiego podejścia opartego na sprawdzalnych opracowaniach, czy to twoich, czy innych. To co prezentujesz jest niestety przygnębiająco

Podobnie temperatura betonu będzie zależna od zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania. Inna będzie na początku sezonu grzewczego i na jego końcu, a inna w czasie siarczystych mrozów. Oprócz tego wpływ na temperaturę płyty fundamentowej będą miały zyski bytowe i słoneczne.Jest architekt sprzedający projekty domów tak izolowanych by zużycie nie przekraczało 20kWh/m2 rocznie - i chcę kupić od niego projekt domu 120m2 parter 10/12m - podłoga 120m2 ściana 100m2 dachu 120m2 okna i drzwi 16m2 -

Postawię ten dom pod Warszawą jak mają wyglądać przegrody ?

- podłoga

- ściany

- dach

-okna / drzwi

I nie pomogą tu super precyzyjne termostaty, mierzące temperaturę 10 razy na sekundę.

teoria

Posted in Bez kategorii on maj 28th, 2017

Powtórzę, to co inni napisali już wcześniej : nie da rady określić grubości izolacji przy takich warunkach.

Dla podanych temperatur można policzyć ilość ciepła przenikającego przez izolację, jednak ta ilość ciepła może się bardzo różnić od strat ciepła w rzeczywistych warunkach, bo te temperatury nie odpowiadają rzeczywistym temperaturom w domu, który ma zużywać założoną ilość energii.Temperatura piachu jest stała +3 st. (wahania zimą nie przekraczały 0.5st. Temperatura betonu jest bardzo stała - ” pilnuje” jej czujnik z dokładnością do 0.1st.

Normy i programy komputerowe na nich się opierające uwzględniają znacznie więcej czynników (pisał o nich aslot), które urealniają wykonywane obliczenia.Od gruntu tabela pokazuje 25-30cm… Lajdacy… Niech pan im to napisze….

Pozatym w sierpniu 2013 dr. Duda napisal ze roznica 20-30cm to 240kWh/rok dla 100m2….

Miedzy 30-40 jest mniejsza roznica…

Sciany juz maja 40cm ( tabela )to co…

Po pana rekomendacji bedzie<20kWh/m2…. Inaczej 21.5kWh/m2

Dla dprostowania moge napisac ze domy ogrzewane pradem maja wyzsze wymogi izolacji

Ale mnie dziwi ze od gruntu nie daja X razy wiecej izolacji jak straty x6

Zwiększanie grubości izolacji od gruntu nie jest jedyną drogą do tak niskiego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Inną drogę podał p. Ludomir Duda w koncepcji autonomicznego domu dostępnego (ADD). Zaproponowane tam rozwiązanie zmniejsza straty ciepła do gruntu nawet do zera.

róznica

Posted in Bez kategorii on maj 28th, 2017

Jak by Pan wiedział to by Pan nie płotł głupot ze do okreslenia zapotrzebowania na ciepło wystarczy znajomośc tylko trzech parametrów tzn grubości izolacji do gruntu rodzaju ogrzewania i wentylacji. Niestety nie wystarczy.
Co do strat proszę okreslic długość okresu grzewczego (i znowu kłaniaja sie normy, wg Pana z błedami ale innych nie ma) oraz wykresy zmian temp gruntu w zaleznosci od klimatyzacja Ursynów pory roku (załozenie ze temp gruntu pod budynkiem jest niezmienna to bład, szczególnie dla tak małego zapotrzebowania) czyli lokalizacja.
Ja rozumiem ze chce Pan na siłe udowodnic lokalizacja nie ma znaczenia ale to również bład. Dobrym przykładem jest dom j-j zlokalizowany stosunkowo niedaleko bieguna ciepła (jednego z dwóch), ten sam dom w okolicach Zakopanego lub Suwałk miałby wieksze zapotrzebowanie.30 cm to daje U 0,105 … lambda wiadome 0,031 … W/m*K
co daje 10,5 wata na 100m^2 … i po chu pytam … dalej liczyć ..
co to zienia ?
to już trzeba być Róznica w stratach procentowych bedzie, bo -16 oC (I strefa) rózni sie jednak od -24 oC (V strefa) i dla V strefy udział wszystkich strat poza stratami do gruntu będzie większy
niz I strefie. Straty do gruntu tez bedą się róznic ale niestety nie mam takich danych odnosnie temp. sredniej gruntu pod budynkiem. Róznica będzie tez wynikała z długosci sezonu grzewczego. Ale dobrze, przyjmijmy dT=27 oC (jest to uproszczenie zawyzające straty gdyz w wiekszosci czasu sezonu grzewczego nie jest konieczna taka temp płyty i trzeba by obliczyc srednią wazoną tej temperatury) , lambda styroduru=0,035, grubość styro=30 cm, czas grzania 180 dni… żeby sobie nie pomnożyć tego razy 27 st … No tak ale musimy policzyc energię a do tego potrzebny jest czas grzania, dT=27 tez jest niedokładne gdyz po co taka wysoka temp płyty i to niezalezna od temp zewnetrznej. Wg moich obliczen grzejników podłogowych temp posadzki to ok 24-25 oC przy temp min. dla danej strefy, 30 oC to za duzo.
Jak rozumiem TB chce przemycic załozenia maks zwiekszające te straty, ale rózniące sie od rzeczywistosci
lub jeszcze inaczej …To nie jest zadne kombinowanie, tylko mozliwie dokładne odzwierciedlenie warunków brzegowych do obliczeń. Oczywiscie poziom wód gruntowych ma znaczenie na temperature gruntu pod budynkiem i sie go uwzględnia jak, również rodzaj gruntu. Dla uproszczenia załozmy przypadek gorszy czyli niski poziom tych wód.
te 0,105 … razy jakąś tam powierzchnię razy dT ?
przecież to już tłukę i tłukę …
Mozna wszystko uproscic do absolutnego minimum ale jakie wtedy są błedy obliczeń. Pana doswiadczenie z kablami i wiaderkiem to pokazuje.

wymiana

Posted in Bez kategorii on maj 28th, 2017

uzależniając moc strat ciepła a własciwie straty przez przegrody lub na wentylację od dt, straty te zależą od dT, róznica graficznie niewielka ale istotna. Czas nie ma nic do rzeczy, jest istotny w stratach energii, a nie mocy Pytanie jest proste! Jak w temacie wątku - Jakie będą starty do gruntu przy faktycznych warunkach domu 0-20kWh/m2 . Po głębszej analizie doszedłem, że: chciał byś powiedzieć że średnica rury … zależy ile tą rurą popłynie wody po prostu renesansowi twórcy nowego budownictwa.

aby określić strumień … ciepła trzeba mieć … no właśnie co ? jakim kanałem on popłynie .

a popłynie np kanałem 0,2 W/m^2*K

a delta T będzie zwiększać się jak ciśnienie.

i ono “zwielokrotni te 0,2 lub nie .

dobra jeszcze raz …Wsp. U zależy od oporu cieplnego przegordy (odwrotnie jest proporcjonalny do oporu cieplnego przegordy), oraz oporów przejmowania po str. wew i zew , a także kierunku przepływu ciepła (poziome/pionowe) . A dT ma wpływ tylko i wyłacznie na ‘intensywność’ wymiany ciepła

mamy 20cm EPS ‘a … lambda 0,031 W/m*K

co daje 0,2 / 0,031 = 6,45 m^2*K/W tzw R co daje

1/6,45 = 0,155 W/m^2*K czyli tzw U współczynnik przenikania ciepłą …

teraz brakuje nam powierzchni … jako obrazu

niech będzie 100m^2

i różnicy temperatur … np niech będzie dleta T -30 do +20 ot tak skrajnie.

to mamy 100m^2 * 0,155 na metr kwadrat razy kelwin razy dlelta …

czyli 15,5 wata na stopień razy * stopni = 775 watów straty …

co przez godzinę da 0,775 kWh co da 2790 kJ …

co da 0,775 kJ/s czyli kW … lub kWs jak by się kto pytał .

projektowana strata ciepła zależy od dT oraz współczynników strat ciepła, a te zaś zależą od współczynnika przenikania ciepła, który to z kolei zależy od strumienia cieplnego, a strumień ciepła to dQ/dt i którego jednostką jest Wat, a Wat to Jul na sekundę… stąd i dt i sekunda

Czyli ile kWh będzie strat przez 30 cm styropianu xps z betonu o temperaturze 30st.C ( kable grzewcze na spodzie) do piachu o temperaturze +3 st. C

ścieki

Posted in Bez kategorii on sierpień 13th, 2016

jak zabrać się za skanalizowanie mojej działki. Planuję budowę domu na działce oddalonej od najbliższej studzienki kanalizacyjnej ok. 140m, spadek ok. 4m. Za mną (czyli coraz dalej i niżej od studzienki), z czasem, będą powstawać inne domy budowa przyłącza kanalizacji . Co można zrobić żeby każdy następny nie musiał rozkopywać 200m naszej wspólnej drogi, kładąc swoją nitkę kanalizy tłocznej ? Czy są kanalizacje ciśnieniowe ze wspólnym kolektorem do którego można by podłączać się ze swoją pompą ? Przedluzyc zawsze mozna. Tylko wazne zeby przedluzana rura miala odpowiednia srednice ktoea umozliwia podlaczenie kolwjnych domow. Wyraz to jasno projektantowi zeby rure teraz tylko dla Ciebie zrobil z zapasem pod przyszlych sasiadow. W lokalnym zakładzie komunalnym dowiedziałem się, że jedyna opcja to puszczenie wszystkiego budowa przyłącza kanalizacji grawitacyjnie na sam koniec terenu, tam budowa wspólnej przepompowni i pchanie tego do góry. Takie rozwiązanie wymaga dużych kosztów jednorazowo, co mi w ogóle nie odpowiada. Poza tym, o wspólną pompę, ludzie niekoniecznie będą dbali tak, jak każdy o swoją. Co dziwne w okolicy, w podobnych warunkach jak moje, na takie wspólne przepompownie decydowali się wszyscy inwestorzy (znam 3 przypadki). Zastanawiam się więc dlaczego, ta ze wspólną magistralą ciśnieniową, jest tak przyłacza kanalizacji niepopularna. Ponawiam pytanie o projektanta/wykonawcę albo hasło które chociaż naprowadzi mnie na to czego mam szukać (może jest jakaś nazwa tego systemu kanalizacji). Przepompownie przydomowe łączy się przewodem ciśnieniowym z każdej posesji do wspólnego przewodu ciśnieniowego, o średnicy zależnej od ilości odprowadzanych ścieków. Taki przewód włącza się do studzienki rozprężnej, która jest włączona do sieci kanlizacji grawitacyjnej. Trzeba tylko zrobić projekt dla całego układu i dobrać odpowiednie pompy w przepompowniach przydomowych. A czy ten wspólny przewód ciśnieniowy można zaślepić i przedłużać w miarę powstawania kolejnych domów ? Czy na tym wspólnym przewodzie ciśnieniowym pracuje jakaś osobna pompa, czy ścieki pompują tylko pompki przy budynkach ? Koszt takiej pompy jest bardzo wysoki (odległość ok.150m, różnica poziomu 4-5m).

woda

Posted in Bez kategorii on sierpień 13th, 2016

wczoraj wykopałem testowy dołek koparką na około 4,20m Pierwsze cztery metry to glina, potem ładny piasek prawdopodobnie warstwa około 3m do wody(tak wynika z sąsiadujących opowieści kopiących studnie).

Teraz opiszę jak to chciałem wykonać tanim kosztem i tu czekam na opiniepodpinanie do tej samej studni z link przyłączem wody  chłonnej oczyszczalni i odpływów z dachu. Może się zdarzyć że przy letnich burzach spadnie tyle deszczu w krótkim czasie że studnia nie da rady i zaleje ci oczyszczalnie. Toz lałes tam szara wode. Moze dosypanie od czasu do czasu bakterii takich jak do oczyszczalni by pomoglo, bakterie by zjadly co wieksze kawalki.

Druga rzecz, nie wiem czy to sie stosuje. Ale jakis łatwo czyszczony filtra na wejsciu??

Co do konstrukcji studni chłonnej to nie powinno być problemu. Ja bym dał na dno pod rury karbonowe jakiś żwir dla lepszego (szybszego) przepływu, a na boki tam gdzie masz glinę, geowłókninę żeby glina nie zamulała piasku. Ważne jaki masz poziom wód gruntowych w najwyższym stanie (najczęściej po roztopach). Od tego zależy czy jest w ogóle sens robienia studni chłonnej.technicznie rzecz ujmując robota tragiczna przyłącze wody - studnia jest za wąska by w niej manewrować, czy kucnąć choćby. Koniec końców nabyłem w Castoramie taki świder do kopania pod słupki lub krzewy i tymże jakoś udało mi się wybrać warstwę blokującą, ale zastanawiam się co tam wsypać na spód by dało rękojmię dłuższych okresów wykonanie przyłączy wody przepuszczalności….? mianowicie studnia jest wprawdzie przykryta wiekiem, ale wieko jest po prostu nałożone, bez uszczelnienia i jak były te straszliwe deszcze, to w miejscu, gdzie jest studnia zapadł mi się troszkę grunt - wydaje mi się, że można te dwa fakty powiązać.

Przy okazji wpadłem na pomysł, by dołożyć jeszcze jeden krąg na górę i poczynić przyłącze wody w nim otwór w który wrażę rurę rozsączającą i w razie gdyby znowu doszło do zapełnienia studni, to nadmiar wypłynie rurą…

Koparka głębiej niż na 4.20m nie sięga więc na spodzie mam tylko 20cm w piasku.

Miałem zamiar poszerzyć na spodzie dołek wsypać piasku na wysokość około 1m i na tym ustwaić dwie rury karbowane 3metrowe fi400 coś takiego  jak by miało być mało dwie fi600

Do studni będzie odprowadzana woda z oczyszczalni biologicznej, oraz jeżeli wydoła woda z około 160m2 dachu.


This blog has been fine-tuned by 7 WordPress Tweaks